LOADING

Ako sa správne rozhodovať?

Ako sa správne rozhodovať?

by greenhill 14 októbra, 2020

Máte problém rozhodnúť sa? Ako si rozhodnutia uľahčiť? Vyskúšajte niektoré z nasledujúcich mentálnych modelov:

Viac možností a vy sa neviete rozhodnúť pre tú správnu? Obávate sa, že budete rozhodnutie neskôr ľutovať? To sa predsa stáva každému z nás. Rozhodnutia sú na našom každodennom programe, robíme ich denne desiatky. Niektoré z nich ovplyvňujú náš život minimálne, iné ho však môžu obrátiť naruby.

iPhone alebo Samsung? Hory alebo slnečné pláže pri mori? Obed doma alebo s kolegami? Rozchod alebo zasnúbenie?

Ktoré rozhodnutie je racionálne a správne? Ktoré pre mňa nebude vhodné, ale teraz to tak nevidím? 

Chceme či nechceme čas, kedy sa rozhodujeme zamestnáva náš mozog a znižuje nám kapacitu sústredenia sa na podstatné veci. Vrámci time managementu vás prijatie rozhodnutia posúva k lepšej organizácii. Veľakrát sa pri koučingu stretávame, s tým, že keď ľudia odkladajú rozhonutia, navonok pôsobia ako prokrastinátori.. A pritom len chcú prijať, čo najlepšie rozhodnutie pre seba alebo pre projekt… Argument prečo sa nerozhodnúť je ten, že nemám informácie..ale ako viem, že dostanem správne informácie v správny čas? Ako odľahčiť svoj mozog a prijať správne rozhodnutie? Odkladať veci na neskôr z nás robí pasívnych a veľakrát aj tak musíme jednať. Ako sa rozhodnúť správne?

Skúste pár mentálnych modelov, ktoré Vám pomôžu v rozhodovaní:

1. Pravidlo 10/10/10 pre tých, čo sa rozhodujú veľmi rýchlo

Pre ľudí, ktorí sa rýchlo rozhodnú a nezvážia dôsledky pomôže pravidlo 10/10/10, ktoré odhalí dlhodobé následky ich rozhodnutia. Toto pravidlo je nápomocné, pretože sa pri ňom človek zamyslí, ako sa bude cítiť o 10 minút, o 10 mesiacov a o 10 rokov od vykonania tohto rozhodnutia. Tak si najbližšie v hlave premietnite, ako sa budete cítiť po zjedení nezdravého jedla za 10/10/10!

Napríklad Suzy Welch, autorka pravidla 10/10/10, po dosiahnutí kariérneho stropu vo vydavateľskej sfére uvádza toto pravidlo ako jedno z mnohých, ktoré využívala pri personálnych a profesionálnych rozhodnutiach. Suzy potrebovala vyvážiť svoj hektický život a vytvoriť si rovnováhu medzi svojím pracovným a súkromným životom.

Každý človek má nejaké priority. Cieľom tejto metódy je práve to, aby sme sa nad nimi zamysleli, no zároveň prehodnotili, čo by sa v priebehu 10 mesiacov či 10 rokov mohlo zmeniť. Toto pravidlo nám pomôže získať potrebný nadhľad, ktorý nám mnohokrát pri riešení ťažkých životných situácií chýba.

2. Aby sme sa nepripravili o niečo dôležité…

Zatiaľ čo Suzy Welch a jej pravidlo 10/10/10 je zamerané na každodenné rozhodovanie, toto pravidlo sa zameriava na dôležité rozhodovanie, napr. v oblasti skokov v profesionálnom živote, rodinných a partnerských krízach a osobných cykleniach (situáciách, kedy človek vie, že sa opakujú tie isté problémy znova a znova).V týchto situáciách pomáha pozrieť sa na život z inej optiky.. “Predstavte si seba samého vo veku 80 rokov a vy prežívate stále ten istý pocit,,, ako sa cítite? Neľutujete, že ste neprekonali samy seba a nezaložili si firmu? Alebo neodišli od partnera, kde sa necítite vo svojej koži? Páči sa vám ako ste prežili svoj život? Odpoveď vás možno krátkodobo zmätie, ale z dlhodobého hľadiska to bude rozhodnutie, ktoré neoľutujete.

3. Paretovo optimum – alebo len 20% rozhodnutí je dôležitých, takže šetríte svoj čas, že urýchlite ostatné z nich

Za Paretovým optimom stojí taliansky ekonóm Vilfredo Pareto, ktorý poznamenal, že 80% bohatstva sveta drží v rukách 20% populácie. Dnes to môžeme prirovnať skôr ku 90% bohatstva pre 10% populácie. Samozrejme, toto pravidlo sa prenáša do obchodu, zdravia a každodenného života. Napríklad 80% produkcie pochádza z 20% zdrojov, 80% zisku pochádza z 20% zákazníkov, 80% svetového šťastia pochádza z 20% obyvateľov sveta.

Ak toto optimum využijete v rozhodovaní a čas budete venovať prioritám (aj v rozhodovaní), budete efektívny, nie len produktívny.


4. Pre nerozhodných – Koľko rozhodnutí vie naozaj ovplyvniť náš život? 

Dávnejšie naša koučka Eva Pilarčíková čítala knihu (autora a názov si nevie spomenúť 🙂 ), že jeden vedec si zapisoval všetky rozhodnutia, nad ktorými trávil čas a potom to za niekoľko rokov hodnotil ako mu ovplyvnili život. Okrem toho mal rozhodnutia, ktoré robil na základe hodu mincov a tiež ich po niekoľkých rokov hodnotil ako mu ovplyvnili život. Záver je, že zistil, že rozdiel v tom, ako mu zlepšili kvalitu života rozhodnutiami nad ktorými trávil čas bol veľmi malý a veľa záležalo aj na iných veciach ako na tom, ako sa rozhodol a naplánoval si život on sám. 

Ako urobiť správne rozhodnutie?

Stačí dodržať týchto pár krokov:

Nasledujúce kroky odporúča licencovaný psychológ Guy Winch. Pri rozchodovaní vždy radí nasledujúce kroky, ak sa chce človek rozhodnúť správne 

1. Definujte rozhodnutie a opatrenia, ktoré sú k nemu potrebné.

2. Spíšte si možnosti.

3. Vymenujte pozitíva a negatíva všetkých možností.

4. Definujte si termín rozhodnutia.

5. Predstavte si jednotlivé možnosti.

6. Dajte všetko dokopy.

7. Vyspite sa na to.

Čo ovplyvňuje naše rozhodovanie?

Rozhodovanie predstavuje súbor psychických procesov, ktorých zmyslom je vyhľadať optimálny cieľ a vhodný spôsob konania v určitej situácii. Spočíva v uskutočňovaní určitých  krokov, ktoré vedú k vybratiu jednej možnosti z možných riešení daného problému. Rozhodovanie môže vyústiť do rozhodnutia. 

Výskum zatiaľ nenašiel žiadne presvedčivé dôkazy o existencii presných oblastí v mozgu, ktoré sú zodpovedné za úsudok a rozhodovanie.

Rozhodujúce faktory

  1. Na naše rozhodnutia vplýva okrem našej racionality obrovské množstvo vedomých a nevedomých faktorov – emócie, predošlé skúsenosti, rôzne skreslenia a iné. Skreslenia sú mentálnymi skratkami, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť, že v našom rozhodovaní dôjde k chybe. 
  2. Rozhodovanie je vo veľkej miere ovplyvňované našou osobnosťou. Ak  si veríte a prijímate osobnú zodpovednosť, rozhodujete sa omnoho rýchlejšie. Nízka sebadôvera vám bráni zaujať akékoľvek stanovisko bez toho, aby ste si najskôr nevypočuli rady.  
  3. Pri všetkých aj banálnych rozhodnutiach hrá dôležitú úlohu aj intuícia
  4. Rozhodovanie ovplyvňuje aj kreativita. Originálny pohľad so sebou obvykle prináša aj lepšie pochopenie problému, čo umožňuje urobiť vhodnejšie rozhodnutie. 
  5. Ďalším významným vplyvom je stres. Nátlak, podráždenie prameniace z únavy, oslabujúce pôsobenie choroby – to všetko má za následok zhoršenú kvalitu usudzovania. Negatívne pocity vám zatemňujú myslenie a znemožňujú prijímať správne rozhodnutia, keď chcete veci zlepšiť.

Ako sa správne rozhodnúť?

1. Odpovedajte si na otázku: V čom spočíva základná príčina problému?

2. Zistite si čo najviac informácií o probléme, ktorý súvisí s vaším rozhodovaním

3. Určite si jasný cieľ a všetko si poriadne premyslite

4. Napíšte si všetky PRE a PROTI

5. Neuvažujte nad tým, ako by sa rozhodli iní, ale vypočujte si ich názory

6. Najľahší variant, nie je vždy správnym rozhodnutím

7. Použite brainstorming

8. Aj zlé rozhodnutie je na niečo dobré 🙂

Social Shares

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

EnglishSlovak