LOADING

STOP prokrastinácii

STOP prokrastinácii

by greenhill 04 augusta, 2020

Odkladáte veci na poslednú chvíľu? S prokrastináciou sa dá bojovať!

Aj vy odkladáte všetko na poslednú chvíľu a zaujíma Vás všetko ostatné naokolo okrem práce, ktorej deadline sa nezadržateľne blíži? Pripadáte si lenivý alebo len prokrastinujete? Lenivcovi sa nič robiť nechce a je s tým OK. Prokrastinátor vie, čo robiť má, často to aj robiť chce, ale nedokáže s činnosťou začať.

Čo to vlastne tá prokrastinácia je? Mohli by sme ju nazvať aj neustálym odkladaním činností na neskôr (zajtra, o týždeň, o další rok) až sa nikdy k tej danej činnosti nedostanete. Alebo v lepšom prípade: na poslednú chvíľu ju dokončíte, ale s výkonom nie ste spokojný alebo ste vo veľkom strese. Začne stagnácia. Prokrastinácia negatívne ovplyvňuje život, znemožňuje venovať sa práci a negatívne ovplyvňuje aj pracovný výkon. Práca prokrastinátorovi trvá dlhšie a tak mu neostane čas, napríklad na koníčky. Prečo vlastne prokrastinujete?

1. Chýba motivácia

2. Daná úloha sa vám zdá veľmi komplikovaná

3. Nedostatok sebavedomia – bojíte sa urobiť daný krok, rozhodnutie, odkomunikovať úlohu a pod.

4. Neviete sa rozhodnúť. Myslíte si, že potrebujete ešte viac informácií na rozhodnutie alebo neviete čo sa od vás očakáva

5. Ste perfekcionisti, a preto potrebujete viac času a neustále zdokonaľujete danú úlohu až ju nedokončíte

6. Chýba jasný plán a necháte sa odkloniť od vášho prvotného zámeru

Ako teda bojovať s prokrastináciou a zvíťaziť nad ňou?

  • Stanovte si cieľ

Zamerajte sa na konkrétny cieľ, uistite sa, že máte dostatočnú motiváciu a či naozaj je to, čo vás baví.

  • Ráno robí deň

Skôr ako stihnete zapnúť mobil, urobte si plán, ktorý máte pred sebou na papieri alebo v počítači. Urobte ho predtým ako skontrolujete email a sociálne siete. Začnite úlohou, ktorú odkladáte a venujte jej aspoň 20 minút každé ráno. Brain Tracy tomu hovorí: „Zjedz ráno žabu…“ Ráno je totiž náš mozog najaktívnejší.

  • Zjednodušujte

Komplikovanú úlohu si rozdrobte na menšie úlohy. Ľahšie sa na ne namotivujete a tiež ich ľahšie zaradíte do vášho denného plánu. 

  • Zbavte sa strachu

Bojíme sa že zlyháme, bojíme sa toho, čo na to povedia druhí, a to nás brzdí v napredovaní. Veľakrát nás naše strachy blokujú v našich zámeroch a cieľoch. Veľa ľudí odkladá úlohy, v situáciách kde by museli konfrontovať svoj názor s inými. Takýmto správaním však len zväčšujú svoj strach aj danú úlohu. Odstráňte svoj vnútorný strach.

  • Reštartujte sa

Striedaním činností narastá naša vôľa. Po ťažkej úlohe si naplánujte ľahšiu alebo su doprajte krátku prechádzku. Tým naštartujete vašu vôľu. Vôľa, ako aj schopnosť prehovoriť sa do robenia nepríjemných úloh, je vyčerpateľná. Výskumy ale ukazujú, že obnovenie zásobníkov vôle je možné opakovane počas dňa. Čím častejšie si človek vôľu obnoví, tým má svoje správanie viac pod vedomou kontrolou – prokrastinuje menej. K obnove stačí 5 minútová prechádzka alebo prestávka. Skúste krátku prechádzku už dnes.

  • Začnite hneď

Prekonajte bariéru a začnite hneď. Včera už bolo neskoro. Začnite na veci pracovať do troch sekúnd od doby, keď sa rozhodnete, že ju chcete robiť. Ak tak neurobíte, váš mozog nájde výhovorku, prečo úlohu odložiť. Viete, že najviac prokrastinujú inteligentní a kreatívni ľudia? Ich mozog vie vytvárať veľmi prepracované závery, a to aj sám pred sebou. 3-2-1-ŠTART!

  • Odmeňujte sa

Doprajte si kávu, kúsok čokolády, jednoducho doprajte si niečo, čo máte radi. Prestávka a odmena by nemala presiahnuť 15 minút, aby ste sa mohli vrátiť späť k práci.

  • Rozhodnite sa

Veľkú časť úloh ľudia prokrastinujú preto, že im chýbajú informácie a myslia si, že to veľmi ovplyvní ich rozhodnutie. Opak je pravdou. Čakaním na informácie veľakrát prokrastinujeme a sme nečinní, čím len živíme prokrastináciu. Za rozhodnutím nasleduje akcia a vy máte šancu začať.

  • Prehodnocujte

Ak stálej odkladáte vaše úlohy a povinnosti, prehodnoťte, či sa ím chcete naozaj venovať. V prípade, že sa vám zo začiatku aj napriklad týmto radám nedarí. Skúste si dopriať dostatočný odpočinok. Život není len o produktivite. Je dôležité aby aj naše telo sa cítilo dobre. Po dostatočnom odpočinku aplikujte tento postup znovu.

Nie je to všetko len o vás. Je to tiež o ostatných. K prokrastinácii často dochádza pri práci s tímami. Podľa istého výskumu sú zamestnanci najviac frustrovaní z pracovných stretnutí a z čakania na výsledky práce ostatných. Aj toto vás môže značne ovplyvňovať.

Greenhill Consulting odporúča:

Petr Ludwig: Konec prokrastinace
„Prokrastinácia je jednou hlavných prekážok, ktorá nám bráni prežiť náš život zmysluplne a naplno,“ hovorí autor tohto bestselleru. „Doba, v ktorej žijeme, prokrastinácii čoraz viac nahráva. Naučiť sa s ňou bojovať je preto jednou z najdôležitejších schopností dnešného človeka.“

Social Shares

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

EnglishSlovak